امروز سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷

اجازه نمی دهیم طلاب مستعد و جوان را ناامید کنند شنبه ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰:۲۱


اجازه نمی دهیم طلاب مستعد و جوان را ناامید کنند تعداد بازدید: ۲۵۵

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه بعد عملی و بنیان علمی حوزه بایستی به صورت قوی حفظ شود، گفت: مبادا اجازه دهیم افرادی طلاب مستعد جوان را از مسیری که انتخاب کردند ناامید کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان طلاب، آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه  در جلسه طلاب و فضلای شهرستان های نائین، خور، بیابانک و فرخی با اشاره به مسائل اخلاقی و معارفی، ابراز کرد: عمل با یک شرایط شکلی و محتوایی تبدیل به عمل صالح می شود.

 

امام‌جمعه قم  با اشاره به اینکه اعمال صالح  و کارهای نیک واجب است وهمانند محرما،ت،  دارای درجات مختلفی هستند، گفت: منطق فقه منطقی است که همه ابعاد بشر را شامل می شود، بنابراین برای هر کدام از آن دارای حکمی است.

 

آیت الله اعرافی اظهار داشت: طلاب بایستی این مبحث را دنبال و ابعاد گوناگون آن را تبیین کنند چون در این زمینه یک خلأ تحقیقی وجود دارد.

 

مدیر حوزه های علمیه ابراز کرد: عواملی که موجب اشتداد عقاب می شوند گوناگون هستند که بنده هفده مورد آن را استخراج کرد و به این نتیجه رسیدم که عواملی که باعث رخ دادن گناه می شوند واحد هستند ولی اینکه چه کسی آن را انجام می دهد و در چه شرایطی انجام می دهد کم و کیف عقاب را تغییر می دهد.

 

وی در بخش دیگر از سخنان خود به مساله اخلاص پرداخت و اظهار داشت: اخلاص یعنی رهایی از انگیزه های شیطانی و مادی که دارای درجات و مراتب گوناگونی است.

 

آیت‌الله اعرافی، اخلاص را یکی از مهمترین عوامل بالا بردن درجه عمل دانست و اظهار داشت: اخلاص به عمل نور می دهد و یک عمل کوچک مخلصانه اجر بسیار بالایی دارد و قطعا بهتر از کارهای بزرگ بدون اخلاص است.

 

 وی در ادامه  یکی از رازهای مهم ماندگاری عاشورا  را، اخلاص نهفته شدن در عمل حضرت اباعبدلله(ع) دانست و ابراز کرد: اخلاص در عمل کار مشکلی است و یعنی هیچ چیز و هیچ کس را به جز خدا نبینید و تنهای تنها برای او قدم بردارید.

 

امام‌جمعه قم ادامه داد: ما در عصر خودمان امام خمینی(ره) را دیده ایم که یک قدم هم برای ریاست بر نداشت و هر کاری که انجام دادند برای خدا بود و همین باعث ماندگاری ایشان در ذهن ها و شناختن او در کل جهان شد.

 

آیت‌الله اعرافی در بخش دیگر از سخنان خود به اهمیت مطالعه سیر تغییر و تحول حوزه‌های علمیه در بستر تاریخ پرداخت و گفت: تاریخ حوزه‌های علمیه باید مورد مطالعه و پژوهش جدی قرار گیرد.

 

مدیر حوزه‌های علمیه با تأکید بر این‌که تاریخ حوزه‌های علمیه غنای معرفتی شناسنامه مؤمنان مسلمان است، ابراز داشت: بررسی اجمالی شناسنامه هر مسلمان محققی را به تاریخ حوزه‌های علمیه هدایت خواهد کرد.

 

آیت‌الله اعرافی به نبود دایره المعارف منظم، دقیق و تحلیلی درباره تاریخ حوزه‌های علمیه اشاره کرد و گفت: درباره تاریخ حوزه‌های علمیه کار مدون و دقیقی صورت نگرفته است؛ این در حالی است که آثار متنوعی در این باب وجود دارد؛ اما سیر منظم و تحلیلی و تطبیقی با حوادث زمان مورد نظر نیست.

 

وی با تأکید بر این‌که هزاران پروژه و تحقیق در قالب‌های گوناگون به موضوع حوزه پژوهی و تاریخ‌پژوهی حوزه‌های علمیه اختصاص‌یافته است، ابراز داشت: تاریخ‌پژوهی حوزه‌های علمیه امروزه در دانشگاه ها و موسسات کشورههای خارجی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه بعد عملی و بنیان علمی حوزه بایستی به صورت قوی حفظ شود، گفت: مبادا اجازه دهیم افرادی طلاب مستعد جوان را از مسیری که انتخاب کردند ناامید کنند.

 

آیت‌الله اعرافی در ادامه گزارشی از فعالیت های صورت گرفته در یک سال اخیر مدیریت خود ارائه کرد و اظهار داشت: طرح های زیادی در مسائل گوناگون شکل گرفت و در تلاش هستیم تا آنها را در حوزه های علمیه اجرایی کنیم.